Prečo ma dieťa neposlúcha

Samozrejme, mnohí rodičia sa už stretli s tým, že ich dieťa neposlúchalo. Je dôležité, aby deti rešpektovali svojich rodičov, a ak tak nie je, často sa zamýšľame, kde sme urobili chybu pri výchove. Marta Zaťková, klinická psychologička a psychoterapeutka, porozpráva o tom, ako správne reagovať, keď deti neposlúchajú, a aké metódy sú vhodné a nevhodné. Komunikácia slovami hrá kľúčovú úlohu pri výchove detí.

Ak od detí očakávate dodržiavanie pravidiel, je dôležité im to jasne oznámiť a trvať na tom. Je nesprávne považovať neposlušnosť dieťaťa za zlyhanie rodičov. Ak sa cítite, že sa snažíte byť príkladom a žiť správne, no vaše dieťa vás stále nerešpektuje, môžete sa pýtať, čo môžete zmeniť. Existuje mnoho spôsobov, ako motivovať deti k dobrému správaniu, vrátane motivačných tabuliek, odmeňovacích systémov, prosieb a dokonca aj kriku. Rozoberieme si výhody a nevýhody týchto metód a zvážime, ktoré z nich by sa nemali používať vôbec.

Fyzický trest detí je kontroverzný a mnohí odborníci ho neodporúčajú. Zdá sa, že síce môže okamžite priniesť výsledky, no dlhodobý efekt a jeho vplyv na deti sú otázkou. Časté kričanie alebo fyzický trest môže oslabiť rodičovskú autoritu a nahradí ho strach. Naopak, dôvera a bezpečný vzťah k rodičom môžu viesť k lepšiemu dorozumeniu a spolupráci s deťmi. Poslušnosť nevznikne bez lásky a pochopenia pre potreby a vývoj dieťaťa. Hoci každý občas stratí trpezlivosť, je dôležité nájsť cestu k náprave.

Video rozhovor si môžete pozriena tomto odkaze.

Zdroj: TVDoktor


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *