Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Borrelia burgdorferi a je prenášané kliešťami, čo z nej robí zoonózu. Baktéria sa nachádza v slinách kliešťa a prenos na človeka je rýchly. Toto ochorenie prejavuje u človeka ako zápal v rôznych častiach tela.
Choroba je bežná v Severnej Amerike, Európe a Ázii a výskyt závisí od prítomnosti kliešťov, ktoré sú prenášačmi ochorenia. Je pomenovaná po meste Lyme v Spojených štátoch.
Príznaky
V mieste uštipnutia sa objavuje malý vred (papula). Okolo miesta uštipnutia sa začína šíriť začervenanie, pričom stred vredíka bledne. Môžu sa vyskytnúť aj nešpecifické príznaky, ako je únava, bolesť hlavy, bolesti svalov a horúčka. Medzi neskoršie príznaky patria bolesti kĺbov, mravenčenie v končatinách a strata pamäti.
Príčiny
Hlavným pôvodcom a prenášačom Lymskej boreliózy sú kliešte (Ixodes ricinus). Kliešte sú aktívne od jari do jesene a môžu prenášať ochorenie v každom štádiu svojho vývoja. V prírode sú typickými hostiteľmi hlodavce a vtáky, pričom človek je slepým koncom cyklu prenosu ochorenia, pretože ho ďalej neprenáša. Na úspešný prenos infekcie je potrebné, aby bol kliešť prichytený k pokožke približne 12 hodín až niekoľko dní, pretože to je potrebný čas na rozmnoženie Borelií v tráviacom trakte kliešťa.
Liečba
Hlavným spôsobom liečby je podanie antibiotík. Po nasadení liečby sa môže dostaviť Jarischova-Hexheimerova reakcia, dramatické zhoršenie stavu ako reakcia na veľký počet rozpadnutých mikróbov. Pri liečbe Lymskej boreliózy sa treba vyhnúť kĺbovým doplnkom, ktoré podporujú rast borélií. Dôležitá je aj prevencia, ktorá pozostáva z používania repelentov, vhodného oblečenia a dôkladná prehliadka po návrate z prírody.
Zdroj: TVDoktor