Včielky, osy alebo dokonca sršne.
Hmyz, ktorý spôsobuje mamičkám na začiatku leta tie najväčšie starosti. Na túto tému už padla nejeden dotaz, takže ho tu dnes máte. Pozrieme sa na všetky tie štiepance, povieme si čo s nimi, ako ich zvládnuť a kedy si dať pozor na onú hranicu, kedy už bude treba vyhľadať lekára.
Leto milujeme všetci. S deťmi sme od samého rána vonku, doma nás večer nečaká toľko neporiadku a deti zaspávajú takmer samé. To sa v zime nepošťastí.
Každé plus si ale nájde aj svoje mínus a na lete to budú bez pochyby kliešte, osy, včely alebo dokonca sršne, ktorí vám poletujú okolo chalupy.
VČELY
Včielky mám veľmi rada a dokonca aj moje deti ich milujú. Je to krásna a zaujímavá téma , na ktorej sú písané detské knihy, nájde sa v Huliciach aj krásne interaktívne „múzeum“ Včelí svet. Keď ale uštipne, dobrá nálada končí.
NIEKOĽKO FAKTOV O VČELOM ŽIHADLE
Po bodnutí včelou žihadlo pracuje a vnára sa hlbšie do rany.
Včelí jed slúži včele na obranu proti všetkým, ktorí ju chcú pripraviť o pozbierané zásoby.Jed pracuje v ľudskom tele prevažne na úrovniach krvi a nervového systému.Je dokázané, že zdravý človek dokáže zniesť na tele približne 200 bodnutí včelou, teda nie je potrebné výrazne plašiť. Pre nealergické desaťkilové dieťa je ohrozením na živote pôsobenie cca 90 žihadiel.
Na konci žihadla je jedový vačok , ktorý sa pri vybratí žihadla pokúste neporušiť, zhoršila by sa reakcia na bodnutie.Ak nie ste alergikom, budú príznaky po bodnutí: opuch, svrbenie a začervenanie v okolí bodnutia.
Začervenanie môže mať veľkosť až dvoch mužských dlaní a nepovažuje sa za alergickú reakciu.
Na rozdiel od osy vás včela bezdôvodne nebodne.
PRVÁ POMOC PRI BODNUTÍ VČELOU / OSOU
Nie som alergik
Po bodnutí včelou vyberte čo najrýchlejšie žihadlo z rany (nechtom, obrátenou stranou noža,…).
Pokiaľ nie je žihadlo v jazyku, ústach alebo rohovke oka a nejde o alergika, stačí vybrať žihadlo, ľadovať miesto bodnutia , prípadne použite lokálne antihistaminiká ako je Fenistil gél.
Podávame dostatok tekutín a necháme malého pacienta odpočívať v tieni.
Kontrolujeme, či nedochádza k opuchu dýchacích ciest , ak áno, vyhľadáme lekársku pomoc.
Vážnu reakciu (žihľavka, nevoľnosť až zvracanie) môže mať aj dieťa, ktoré nie je alergické. Stačí, keď budeoslabený organizmusdehydratáciou alebo chorobou – v takom prípade siahnite po perorálnom antihistaminiku (Fenistil, Zyrtec, Zodac či Claritine v kvapkách, nie Dithiaden, ktorý má účinky tlmivé). Babské rady, ale aj rady včelárov píšu o potretí cibuľou či medom. Ak sa stav zhoršuje a začervenanie, opuchy nadobúdajú väčšie rozmery ako sú mužské dlane, vyhľadajte lekársku starostlivosť. V prípade, že opuch ovplyvňuje dýchacie cesty, volajte RZS na tel.č. 155.
Som alergik
Ak ešte neviete, či bude dieťa na bodnutie hmyzom alergické, nebojte sa prvého žihadla . Prvé bodnutie je prvým zoznámením tela s antigénom av prípade alergie bude na každé ďalšie bodnutie telo reagovať prehnane. Pokiaľ sa potvrdí alergia dieťaťa, bude mať preukaz alergika a budete vybavení liekmi pre prípad rizika vzniku anafylaktickej reakcie (adrenalínové pero).
Pokiaľ alergik má vlastné lieky , okamžite aplikujeme vnútrosvalovo adrenalínové pero (poznáte najčastejšie ako Epipen). Podávame aj bežné antihistaminiká.
Ak sa stane, že alergik nemá vlastné lieky: opuch, svrbenie, začervenanie v mieste bodnutia, žihľavka, nevoľnosť, vracanie, hnačka, krvácanie až prudký pokles krvného tlaku, premodranie z nedostatku kyslíka v organizme s obehovým zrútením
Okamžite po bodnutí voláme RZS na tel.č. 155. Dovtedy sa snažíme vytiahnuť čo najrýchlejšie žihadlo, zaistiť pokoj na lôžku, použijeme Fenistil gél a neustále miesto bodnutia ľadujeme či dávame studené obklady . Až do príchodu RZS pacienta pozorujeme a strážime . Pokiaľ by sa z dôvodu opuchu dýchacích ciest zamedzilo prístupu kyslíka, budeme musieť začať kardiopulmonálnu resuscitáciu.
AKO SA TEDA K OBŤAŽUJÚCEJ VČELE ZACHOVAŤ?
Pokiaľ budete zbesilo mávať rukami, žihadlo máte takmer isté.
Je vhodné spomaliť svoje pohyby a ľahko zmeniť miesto. Pokiaľ letí včela stále s vami, je dobrým tipom prejsť cez ker či živý plot.
Pokiaľ už včela útočí, je vhodné ju ihneď po dosadnutí na pokožku rúk pritlačiť. Aj keď včela bodne, nestihne v rane zanechať žihadlo a bodnutie je potom oveľa pokojnejšie.
Zamotaná včela vo vlasoch bodne vždy, je nutné ju teda opäť priplácať vo vlasoch než sa dostane k pokožke.
Tip: pozor pri konzumovaní sladkých pokrmov či pití sladkých nápojov. Vhodné nielen z dôvodu náletov včiel je do pitného režimu zaradiť vodu na miesto džúsov. Zvýšenou opatrnosťou pri konzumovaní ovocia môžete vážnym bodnutím predísť.
OSY
Nájdeme ich v lete na každom rohu, sú agresívne aj úplne bezdôvodne a na rozdiel o včely, ktorá má chĺpky a je skôr čierno-hnedá, osa má výstražnú žltú a čiernu farbu a na tele žiadny chĺpok.
Na rozdiel od bodnutia včelou, osa v rane nezanecháva svoje žihadlo.
Zatiaľ čo včely nám venujú žihadlo na jar či v skorom lete, čas ôs prichádza práve teraz s neskorým letom a ohrozí nás až do jesene.
Osa je z čeľade sršňovitých. Pokiaľ je teda dieťa alergické na bodnutie osou, bude pravdepodobne rovnako reagovať aj na bodnutie sršňom. Na včielky ale reakcia byť nemusí. Na žihadle nemajú osy ani sršne spätné háčiky, takže po bodnutí žihadlo vytiahnu a môžu bodnúť opakovane.
Nesnažte sa s osou bojovať blízko jej hniezda. Pokiaľ je v ohrození, vystrekne do vzduchu trochu jedu a to je poplašným zariadením, ktoré zaistí, že do malej chvíľky jej pribehne na pomoc ďalší jedinci.
Prvá pomoc pri bodnutí osou je v zásade rovnaká ako pri bodnutí včelou.
PREVENCIA BODNUTÍ HMYZOM
Nenoste pestré farby. Najmenej nápadnou farbou je pre hmyz hnedá, zelená a šedá.
Odporúča sa nechodiť naboso kvitnúcou trávou, ale riešením potom nie sú sandálky. Do sandálov dieťa naberie včielku rovnako, ako by bolo bosé.
Dávajte pozor pri konzumácii sladkých potravín a pití.
Nechoďte pod stromami plné opadaného ovocia.