Nie je horších situácií ako keď vidíte svoje dieťa v nemocnici a bojíte sa oň. A tak tu dnes sú ony – POPÁLENINY u detí. Bohužiaľ, ide o veľmi časté poranenia, ktorým sa dá v domácnosti ale pomerne ľahko predchádzať. Kedy už riešiť popálenie s lekárom, kedy riešiť poranenia doma, na čo si dať najväčší pozor?
Medzi najčastejších pacientov patria deti obarené kávou, čajom a horúcou vodou (kúpanie!) alebo poranené z kontaktu s horúcim predmetom či priamym ohňom.
PREVENCIA JE LEPŠIA AKO AKÁKOĽVEK PRVÁ POMOC
Prevencia nie je nikdy veľa a odporúčam s ňou začať už s príchodom bábätka do vášho života. Veľké percento detí, ktoré sú hospitalizované z dôvodu popálenín, sú tie s poranením vzniknutým doma pri kúpaní 🙁 .

Najväčším naším nepriateľom sú pri kúpaní pákovej batérie vo vaniach , ktoré všetkým odporúčam zrušiť. Do vane patria batérie kohútové alebo také, ktoré majú poistku – batérie termostatické. Kúpanie patrí medzi dennú rutinu, ktorej sa často venuje už len malá pozornosť, pretože všetci vieme, že štvorročné dieťa sa nám v 10 cm vody nie úplne ľahko utopí.
Stačí ale pri hre vo vani zavadiť ramenom či lakťom o pákovú batériu a na dieťa sa spustí vriaca voda, pred ktorou utečie, keď už je neskoro. Máme tak pred sebou popálené dieťa s obareninou veľkého rozsahu, ktorá vyžaduje transport k lekárovi a ošetreniu odborníkmi.
KEĎ K POPÁLENIU DÔJDE
Prvou pomocou, ktorú môžete doma poskytovať dieťaťu je chladenie prúdom tečúcej vody. Nepoužívajte mrazené výrobky z mrazničky, ale dieťaťu nechajte obarenú plochu pod vodou. Dávajte však pozor, aby ste chladili vždy maximálne 5% povrchu telíčka.
Pokiaľ by ste ochladzovali časť väčšiu, môžete dieťaťu spôsobiť závažné podchladenie, ktoré môže jeho stav ešte skomplikovať. Ak je postihnutie väčšieho rozsahu, môžete na zvyšné miesta dávať obklad (látková plienka namočená v studenej vode). 1% tela = jedna dlaň vrátane prstov popáleného.
KEDY S POPÁLENINOU K LEKÁROVI?
Pri popáleninách, ktoré sú väčšie ako jedna ruka (dlaň s prstami) popáleného dieťaťa (teda 1% povrchu jeho tela) odporúčam stav konzultovať s lekárom . Pri popáleninách batoliat, presahujúcich 5% povrchu tela, budete prijatí na hospitalizáciu. Ak je popálenina takého rozsahu, že budete dieťa transportovať k lekárovi, vydržte ranu iba chladiť a nič do nej nemazať ani nestriekať . Prvým krokom v nemocnici by bolo vyčistenie rany a zbytočne by sa liečba zdržiavala.
U detí do 2 rokov sa považuje za závažné popálenie postihnutia < 5% povrchu tela. U detí medzi 2-15 rokmi potom poškodenie > 10% povrchu tela. Hospitalizáciu vyžaduje plocha popálená na viac ako: 5% povrchu tela u batoliat, 10% u detí do 10 rokov, 15% do 15 rokov veku.
POZOR SO ZLOŽENÍM OBLEČKOV!
Pamätajte si, že ak sa popáli dieťa, ktoré je oblečené (pád do ohniska, prevrhnutie hrnca z platne), nikdy nedávajte dole vrstvu oblečenia , ktorá je bezprostredne na koži . Najprv sa musíte opatrne presvedčiť, že táto vrstva nie je priškvarená do kože. Pokiaľ na koži drží, je potrebné oblečenie ponechať a prvú pomoc poskytovať cez oblečenie. V prípade, že tričko stiahnete, strhlo by so sebou aj kožu dieťaťa a jeho stav by sa dramaticky zhoršil.
Pri vzplanutí oblečenia na dieťati treba postupovať podľa pravidla „stop, drop, roll“ – zastaviť, zvaliť a váľaním uhasiť horiaci odev. Nasledovať by malo sterilné prekrytie rany so súčasným chladením.

PO ČOM SIAHNUŤ NA HOJENIE?
Na regeneráciu kože po popálení sú dobré masti. Môžete použiť ale aj masť či bambucké maslo. Z lekárenských produktov potom napríklad Hemagel, Bepanthen, masťové základy či Infadolan. Postihnuté miesto je dobré premazávať, pomôcť môže tlaková masáž a predovšetkým zaistenie prevencie , aby sa podobné úrazy neopakovali. Variť na zadných platničkách, aby dieťa na hrnce nedosiahlo a odstrániť pákové batérie z vane či sprchovacieho kúta.
Následné doliečenie: Zahojená koža je jemná, potrebuje ochranu pred vysychaním a popraskaním. Je nevyhnutné dostatočne ju premasťovať špeciálnymi masťami a gélmi , hojenie prospievajú masáže, tlakové obväzy alebo obleky. Neskôr môže nasledovať aj terapia biostimulačným laserom.