Pre mnohých z Vás je to aktuálna téma. Čo zabaliť so sebou do lekárničky, keď razíte na dovolenku s deťmi? V ideálnom prípade ju vôbec potrebovať nebudete, ale šťastie praje pripraveným.
ZRÁŽANIE TEPLOTY
Niekoľko základných vecí sa nelíši od bežnej lekárne domácej. Určite nezabudnite na prípravky potrebné na zrážanie teplôt y. Odporúčam zabaliť lieky s paracetamolom ako účinnou látkou (panadol paralen), zároveň ale aj čapíky ibuprofénové (nurofen).
Tieto prípravky je možné vzájomne striedať už po 4 hodinách , pokiaľ sa nedarí teplotu zraziť prvým liekom. Liekovú formu (čapík, sirup, tableta) voľte podľa veku a prípadnej spolupráce dieťaťa. U malých detí je vhodnejší čapík ako sirup. Nezabudnite mať v lekárni tiež teplomer!

HNAČKOVÉ OCHORENIA
Vybavení by ste mali byť tiež na hnačky u detí . Pre deti nie je na trhu až také veľké množstvo liečiv. Vhodné je mať pri sebe prírodný čistený íl – prípravok Smecta . Používa sa na liečbu akútnych i chronických hnačiek, nevstrebáva sa do organizmu, nijako nefarbí stolicu, je účinná v liečbe bolestivých symptómov.
Skracuje tiež trvanie hnačiek. Kvôli svojej ílovitej chuti ho však nie každé dieťa zvládne užívať . Môžete sa pokúsiť po častiach pridávať do každého jedla, pokiaľ to bude dieťa tolerovať, prípadne rozmixovať do banánu a podávať častejšie po malých dávkach.

Pokiaľ nie ste s užitím Smecty úspešní, môžete zakúpiť
iné prípravky na trhu, určené deťom . Pr.
Enterol . Liečbu je vhodné podporiť súčasným podávaním
črevných probiotík , ktoré priaznivo podporia črevnú mikroflóru –
Lactobacillus.
PRIMÁRNOU A NAJDÔLEŽITEJŠOU LIEČBOU HNAČKOVÝCH OCHORENÍ U DETÍ JE VŠAK REHYDRATÁCIA A REALIMENTÁCIA.
Rehydratácia – teda úhrada stratených tekutín a solí. Realimentácia – dodanie potravy, ktorú však bude organizmus tolerovať.Na našom trhu zoženiete pre deti špeciálny
rehydratačný roztok Kulíšek – ten dodá dieťaťu veľmi rýchlo
potrebné množstvo solí i vody , deťom väčšinou chutí, takže s užitím nie je problém (naopak býva problém ho potom niektorým deťom zobrať 🙂). Roztok sa deťom podáva
po lyžičkách, vychladený, často av malom množstve . Pomáha aj pri ťažkostiach spojených so zvracaním. Rehydratácia by mala byť zvládnutá do 4 hodín od začiatku podávania.

PÁDY, ODRENINY
Na dovolenku s deťmi nevychádzajte bez vybavenia na ošetrenie pádov, rezných rán a odrenín. Určite so sebou majte niektorý z dezinfekčných prípravkov. Odporúčam využiť tie, ktoré pri kontakte s poranenou kožu nepália .

To sú prípravky
jódové (betadine).
Betadine je nutné pred použitím riediť vodou, je teda použitie v teréne zložitejšie. Pomerne častá je ale
lieková alergia práve v prípade jódu, v takom prípade sa jódovým prípravkom vyhnite. Siahnuť môžete napríklad po dettole či inom z obrázku 🙂.

Nezabudnite, že každú ranu je nutné sterilne prekryť . Buďte teda vybavení náplasťami , prípadne ďalším krycím materiálom. Odporúčam do lekárničky zabaliť náplasti detské, pestrofarebné, s obľúbeným zvieratkom, čokoľvek majú vaše deti rady. Verte, že u detí aj tú najhoršiu odreninu vylieči obyčajné prelepenie „krtkom, mačičkou alebo iným veselým obrázkom“.
Je vhodné zvoliť náplasti rôzne veľké. Predávajú sa už detské „mixy náplastí“, kde máte rôzne veľké náplasti – nechýba ani špeciálna náplasť na koleno či lakeť (bežnou náplasťou nezalepíte na veľmi dlho)

ALERGICKÉ REAKCIE
Antihistaminiká . Ďalšia skupina liečiv, ktorú by ste mali mať pri sebe na každej dovolenke, dokonca odporúčam aj do lekárničky, ktorú máte pri sebe v kočíku vždy. V prípade hmyzieho bodnutia, uhryznutia, alergickej kožnej reakcie a i. stavov. Liekovú formu voľte podľa veku dieťaťa . U malých detí využite kvapky .

Na kožné reakcie je veľmi dobrý fenistil „v guličke“. Prípravok Fenistil Roll-on je malá tyčinka s guličkou (ako poznáte guličkové dezodoranty), prostredníctvom na koži nanesiete Fenistil v prípade svrbivej kožnej reakcie.

KINETÓZA
Pokiaľ nejdete na prvú dovolenku as deťmi ste už cestovali, najskôr budete poznať ich reakciu na pobyt v aute, vlaku či autobuse 🙂 . Pokiaľ Vaše deti neznáša cestovanie príliš dobre (stavy nausey a zvracanie spojené s cestovaním dopravnými prostriedkami- kinetózy ) môžete od 2 rokov veku dieťaťa využiť voľnopredajný liek na trhu – Kinedryl.

Podáva sa aspoň hodinu pred cestou a počítajte, že budú deti mierne unavené či spavé . Pri dlhších cestách sa dá užívanie opakovať v intervaloch určených v príbalovom letáku 🙂 .

Užíva Vaše dieťa ešte nejaké svoje špeciálne lieky ? Nezabudnite ich do lekárničky pribaliť tiež (pr. lieky na astmu, perá pri alergických reakciách a i.)
Je dôležité, aby ste raz ročne kontrolovali expirácie liečiv , nesmiete dieťaťu podávať lieky s prešlou expiračnou lehotou.
Ak idete s deťmi k moru, nezabudnite dostatočné množstvo opaľovacích krémov s vysokým faktorom (do 1 roka krém s minerálnym faktorom ), často v priebehu dňa premazávať, nevychádzať na priame slnko od 11 do 15hod a deti aj po opaľovaní premazať. V prípade spálenia môžete využiť prípravky s Aloe Vera či Panthenolom.